Konference Svoboda naživo

21. 11. 2011 Reportáže z akcí, konference, školení

Zhruba v polovině listopadu, krátce po konferenci Apple fórum 2011, jsme se zúčastnili konference o svobodě v práci s příznačným názvem Svoboda naživo. Konference byla jednodenní a konala se v prostorách kina Vzlet, které se nachází v pražských Vršovicích. Ani jedno místo nezůstalo prázdné, zúčastilo se přes 350 lidí, kteří se chtěli dozvědět něco o tom, jak dělat práci, která je baví anebo potkat budoucí kolegy, smýšlející na stejné vlně. Hlavním programem byly přednášky, kterých bylo 15. Rozděleny byly do třech velkých tématických bloků – Design, Kultura a Leadership. Nejdříve jsme nevěděli co od takové akce očekávat. Přeci jen se jednalo o první konferenci svého druhu. Nakonec jsme ale odcházeli s hlavou plnou různých nápadů a motivace. Ještě teď, týden po skončení, máme o čem přemýšlet.

Místo a organizace

Prostory kina nejsou moc velké, ale přednáškový sál, kde probíhaly všechny přednášky, byl opravdu obrovský. V prostorách kina bylo mimo hlavního sálu možno najít ještě prostor, kde probíhal prodej knih s tématikou svobody v práci, osobního rozvoje a timemanagementu. Autoři některých z knih byli rovněž přednášející, takže možnost koupě knížky mi přišla jako skvělý nápad. Ten, koho přednášející zaujal, měl možnost koupit si přímo jeho knihu.

Dalším prostorem byl catering, kde probíhal prodej občerstvení. To, že veškeré jídlo a pití jsme si museli zaplatit nám nevadilo, naopak si myslím, že to má něco do sebe. Výběr rychlého občerstvení mezi přednáškami byl dostatečný, ale na oběd to nestačilo. Celkově nám přišla organizace na jedničku.

Přednášky

První blok přednášek s názvem Design se zabýval přímo tím, jak vše nastavit tak, abychom mohli dělat práci, která nás baví. Nejzajímavější byly přednášky od Tomáše Sedláčka a Roberta Peňažky. Tomáš krásně popsal, že touhu po nových věcech, které si kupujeme, nelze naplnit, ale pouze znásobit. Trávíme nespočet hodit tím, že děláme práci, která nás nebaví, abychom si mohli kupovat věci, které nepotřebujeme. Robert zase popsal, že pokud chceme vybudovat svobodnou společnost, nebo firmu, musíme začít v prvé řadě u sebe samých, protože svoboda staví podstatnou částí na důvěře. Na oplátku pak budeme obklopeni maximálně motivovanými lidmi.

Druhý blok měl název Kultura a cílem bylo ozřejmit kulturu svobodné organizace, ať se již jedná o firmu nebo tým pár lidí. Zajímavou přednášku měla Taťána le Moigne, která ozřejmila, jak to funguje ve společnosti Google – „je to vlastně takový velký kruhový objezd, kde platí jenom jedno pravidlo a to stačí pro to, aby se celý systém nerozpadl“. Tak jako na objezdu je to pravidlo přednosti z prava, v Google je to pravidlo „Users first“. Druhou zajímavou přednášku měl Martin Černohorský, který poukázal na to, že práce z domova vyžaduje důvěru a neměl by to být benefit pro zaměstnance (jako stravenky), ale svobodná volba. Dále hovořil o tom, jak je důležitý selský rozum, a že i bez školy to jde daleko dotáhnout, pokud máme ten správný pohled na věc.

V posledním bloku pojmenovaným jako Leadership měl nejzajímavější přednášku Ján Košturiak, která byla rovněž nejlepší přednáškou celé konference. Byla neuvěřitelně energická a sklidila největší potlesk. Povídal hlavně o tom, že slušnost, poctivost a rozvoj talentu je daleko důležitější než výše zisku. O tom, že je důležité se umět zastavit a umět se na vše podívat z výšky a soustředit se na podstatu věci. Ke konci nám Petr Mára ukázal způsob, jak poznat sám sebe, svoje silné a slabé stránky, což by měl být první krok k cestě za svobodou.

Určitě jsme nezmínili všechny přednášky, což ani nebylo cílem. Vybrali jsme ty nejzajímavější a ty, které nám do teď zůstali v hlavě.

Závěr

Mezi jedny z nejdůležitějších věcí, které jsme si z konference odnesli bylo, že aby svobodná firma fungovala, je potřeba mít důvěru mezi členy týmu a všichni musí táhnout za jeden provaz. Proto si také myslíme, že tohoto je možno dosáhnout snadněji v malé a flexibilní firmě. Ale i ve velké firmě je to možné, jak jsme měli možnost vidět u přednášky z prostředí Google. Pokud se toto povede, má každý možnost dělat to, co ho opravdu baví a spolupracovat s ostatními v týmu.

Někteří lidé, kteří nejsou spokojení ve velké nesvobodné firmě, volí cestu freelancingu. Záhy pochopí, že to také není ta správná cesta, protože najednou jsou pouze oni sami a časem jim začne chybět tým lidí okolo. Je proto dobré se spojit s ostatními freelancery, zakládat svobodné týmy a spolupracovat.

Fotky a materiály je možno najít na stránkách konference a v oficiálním článku.