WebExpo 2012 – z pohledu development / design

23. 9. 2012 Reportáže z akcí, konference, školení

Tak jako každý rok, i letos jsem se zúčastnil dvoudenní konference WebExpo, které se pořádala na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pro mě osobně konference začínala již o den dříve, protože jsem se rozhodl absolvovat ještě workshop o Test driven development (TDD). V tomto článku bych se chtěl podělit o dojmy z jednotlivých přednášek. Článek o subjektivním pohledu na vlastní organizaci konference jsem si dovolil umístit na osobní blog: Vojtasvoboda.cz – WebExpo 2012.
Po zkušenosti z minulého ročníku jsem se rozhodl chodit na přednášky s tématy, o kterých nic nevím, tzn cokoliv mimo programování. Výhodou je, získání úplně nového pohledu na věc a rozšíření obzorů o věcech, které se přímo programování na první pohled netýkají, ale je důležité je znát. Zároveň jsem měl možnost, některé přednášky shlédnou již na konferenci Devel.cz.

Přednášky z oblastí business sepsal Ondra ve vedlejším článku: WebExpo 2012 – z pohledu business / obchodu.

Workshop Test driven development

Čtvrteční den jsem zahájil čtyř-hodinovým workshopem o TDD, který mě velice mile překvapil. Bál jsem se, že si budeme procvičovat syntaxi, která lze vyčíst z každého článku s titulkem „Jak začít testovat v PHP“, ale opak byl pravdou. Workshop byl silně zaměřený na samotnou filosofii a techniku TDD, což znamená, že nejdříve se napíše samotný test a pak až teprve vlastní implementace. Zároveň se ale smí implementovat jen to, co je pokryto testy, nic více. Je tak potřeba obrátit celý přístup k vlastnímu psaní kódu, odměnou nám pak je daleko lepší návrh a struktura, které je otestovaná a připravena na další úpravy, nebo refaktoring.

Den první – pátek

Karel Minařík – Ano, chefe!

První páteční přednáška výborného speakra Karmiho o instalaci více-serverové infrastrktury během 30minut. Až na drobné problémy s připojením k wi-fi se jednalo o parádně připravenou přednášku.

Honza Král – Redis v reálném světě

Povídání o Redis databázi pro začátečníky a reálné případy užití, pro které se dá Redis využít. Celkem zajímavá přednáška pro lidi, které o Redisu nic neví a chtějí zjistit, k čemu by jim byl nápomocen.

Michal Blažej – Zbavte se Account Managementu

Přednáška o tom, jak ostranit z firmy Account Management a získat tak efektivnější komunikaci se zákazníkem. Odstraní se tak informační šum a celý proces výroby se zrychlí.

Michal Blažej – WebExpo 2012 / Zdroj: https://www.facebook.com/WebExpo

David Grudl – Závislosti, injekce a vůbec

Snad první přednáška od Davida Grudla, kterou jsem viděl a nebyla přímo o Nette Frameworku 🙂 Dozvěděli jsme se co je to Dependency Injection, že je to vlastně strašně jednoduché a proč bychom to měli používat. Také stála zmínka za nástroj Composer, pomocí kterého dokážeme spravovat závislosti naší aplikace na jiných knihovnách.

Honza Hommer – Nebuď banán, buď Chiquita!

Asi nejlepší přednáška pátečního dne o tom, jak navrhovat mobilní UI, ale vůbec o celé filosofii návrhu od začátku až do konce. Zajímavý byl koncept progresivního designu, nebo názor, že u klienta by měl prezentovat vždy ten, kdo práci přímo realizoval (grafik, programátor).

Honza Hommer – WebExpo 2012 / Zdroj: https://www.facebook.com/WebExpo

Martin Michálek – Téměř vektorový web

Přednáška o návrhu elastického webu, který se dokáže přizpůsobit rozměrům webového prohlížeče klienta. Spočívalo to v používání relativních jednotek a vektorových formátů.

Jan Vlček – Gamifikace 101

Celkem nudná přednáška o využití principů gamifikace u webových stránek a aplikací.

Jan Javornický – Digitální strategie

Celkem nudná přednáška, která ale měla hlavu a patu, takže jsem se dozvěděl, co to vlastně digitální strategie je a co klientům přináší.

Matěj Novák – Kdy a jak vydělávat na webu pomocí reklamy

Tahle přednáška se mi (jako programátorovi) vůbec nelíbila. Byla o prodeji display reklamy se zaměřením na největší zisk bez ohledu na cílové uživatele.

Den druhý – sobota

Vašek Purchart – Nepoužívejte Git jako SVN!

Celkem zajímavá ukázka různých workflow, jak s Gitem pracovat. Přednáška měla hlavu a patu a krásně sloužila jako motivace pro to, začít Git používat ještě více a naučit se využít všechny možnosti, které nabízí.

Jan Šrůtek – Malá kognitivní psychologie pro velký interakční design

Moc pěkná přednáška o kognitivní psychologii a jejich důsledcích pro návrh uživatelského rozhraní nejenom webových aplikací. O tom, jak je krátkodobá paměť snadno narušitelná a proč bychom jí neměli zatěžovat akcemi a informacemi, které nejsou nezbytně nutné.

Petr Olmer – Do Ameriky

Další super přednáška o rozdílech mezi Evropou a Amerikou a některé aspekty, které je dobré mít na vědomí, když se snažíme udělat úspěšný produkt, nebo start-up.

Filip Hráček – Dart nudný a inovativní

Moje první seznámení s jazykem Dart od Googlu. Zajímavé seznámení jeho možností a prostředí, ve kterém lze v tomto jazyku vyvíjet.

Sebastian Bergmann – PHPUnit Best Practisies

Přednáška, která mě trošku zklamala, protože se zabývala tím, co se lze dočíst v každém článku o základech testování v PHP. Navíc to bylo nudné, tudíž uspávací. Jedinou zajímavou věcí bylo, že
PHPUnit je testován v PHPunit.

Eric Reiss – Beyond responsiveness

Jedna z nejzábavnějších přednášek, neuvěřitelný speaker. Bohužel jsem mu občas nerozuměl, takže jsem ztratil několik souvislostí. Určitě se na tuto přednášku musím kouknout znova.
Odkaz na slide z přednášky: http://www.slideshare.net/ericreiss/beyond-responsiveness-prague-2012

Eric Reiss – WebExpo 2012 / Zdroj: https://www.facebook.com/WebExpo

Závěr

Všechna videa a slide k přednáškám by měli být časem dostupné na odkazech v titulku každé přednášky.
WebExpo bylo hodně nabíjející a motivující. Těším se na další ročník, který by měl být celý v angličtině, takže mám rok na to, naučit se pořádně mluvit anglicky 🙂