Seznam.cz postupně přechází na https a přestane poskytovat referrer

Rádi bychom vám přetiskli důležitý článek z blogu Seznam.cz, který vyšel koncem května 2016.
Během týdne začneme přesměrovávat výsledky našeho vyhledávání na https protokol. Část provozu přitom necháme na http, abychom webmastery nepřipravili o informaci o dotazu, který uživatel před prokliknutím vyhledával. Do budoucna plánujeme kompletní přechod vyhledávání na https.

AAEAAQAAAAAAAASNAAAAJGVjNTg2OWU4LThiYzgtNDkwMS04ODA2LWM1MzFlNDRiMWViZAPřechod webu na https protokol je ve většině případů pouze technická záležitost, kterou není třeba složitě vysvětlovat. V tomto případě ale cítíme potřebu objasnit, proč jsme zvolili toto konkrétní řešení. Kdybychom totiž provoz vyhledávání na search.seznam.cz pouze jednoduše přehodili na https, na nalezené weby běžící na http protokolu by po kliknutí uživatele nedorazil referrer, který mnoho majitelů stránek používá k analýze své návštěvnosti – ať už ručně, nebo pomocí různých analytických nástrojů. Z něj se dozvídají, že uživatel přišel z hledání Seznamu a jaký dotaz před proklikem hledal. Stáli jsme tedy před otázkou, jak na jednu stranu komunikovat s uživateli na zabezpečeném https protokolu a jak zároveň předávat nezabezpečeným cílovým webům referrer.
Všechny výsledky hledání tedy převádíme na https, ovšem odkazy z výsledků vyhledávání nově nevedou přímo na cílovou stránku, ale na přesměrování. To je na takovém protokolu, na jakém je i cílová stránka. V případě prokliku na https stránku vše zůstává na https a referrer se předává zabezpečeně. Pokud je cílová stránka na http protokolu, odkazujeme na přesměrování, které vede také přes http protokol. Cílová stránka díky tomu může dostat referrer i s hledaným dotazem. Zvolené řešení je dočasný kompromis, o dalším vývoji a změnách vás budeme dále informovat.
Zdroj: http://vyhledavani.sblog.cz/2016/05/23/prechod-vyhledavani-na-https-se-zachovanim-referreru/

Ondřej Prokop

Ondřej Prokop

zakladatel a jednatel Freshe

Přihlaste se k odběru novinek

  Problém s cookie lištami se vrací. V roce 2022 je budete muset implementovat všude

  Nařízení GDPR způsobilo v roce 2018 v marketingových týmech paniku a webmasteři hromadně oprašovali a […]

  Číst více

  Máte chatbota na Facebooku? Připravte se na přísnější pravidla a nepřesné cílení

  Chatbotům a jejich tvůrcům nadělil Facebook nepříjemný vánoční dárek. Od 16. prosince začínají ve všech […]

  Číst více

  Fresh březen: tisíc a jeden videocall, ale i noví klienti a projekty

  V posledních pár týdnech se svět obrátil vzhůru nohama a my ve Freshi jsme nebyli […]

  Číst více