Malý hostingový slovníček

Protože naše hostingové řešení FreshCloud vstoupilo do ostré verze, můžete si v následujících dnech na našem blogu přečíst několik článků zaměřených na hosting. Pro laika však může hostingově-serverovská hantýrka znít jako svahilština. Proto jsme připravili malý slovníček, abyste této řeči rozuměli.

SlovoVýznam
CloudArchitektura, která se nenachází pouze na jednom fyzickém serveru, ale je sdílena v rámci systému vzájemně propojených serverů (častokrát geograficky oddělených). Příkladem osobního využití může být Google Drive, One Drive. Příkladem firemního FreshCloud, kde jsou data sdílena mezi více servery včetně serverů zahraničních.
Datové centrumMísto, kde jsou uloženy veškeré hostingové servery a je jim zde poskytnuta náležitá péče (například jsou připojeny k vysokorychlostnímu internetu).
Datové poleDisky, na která jsou ukládána data.
Distributed Denial of Services (DDoS)Druh hackerského útoku, který spočívá v přetěžování serveru nadměrnými požadavky uživatelů. Server po čase není schopen dotazy zpracovat a zkolabuje.
File Transfer Protocol (FTP)Protokol pro přenos souborů z počítače na server. Přes FTP klienta se uživatel připojí na server a nahraje data.
GitSystém správy obsahu, v jehož rámci jsou na serveru ukládány starší verze obsahu. V případě nevhodného uživatelského či programátorského zásahu je možné obnovit obsah ve starší verzi. U našeho hostingu je to již několik let samozřejmost.
HTTPSTechnologie šifrující komunikaci uživatelů s webem (například vkládání hesel). Díky šifrování je téměř nemožné pro třetí stranu rozšifrovat obsah komunikace. Weby s HTTPS jsou také zvýhodňovány vyhledávači. Bez HTTPS naopak hrozí riziko blokace webu ze strany některých prohlížečů. Více o tom si můžete přečíst v našem článku.
Páteřní připojeníPřipojení k hlavní síti, kterou je země připojena k internetu (v případě České republiky se jedná o CESNET). Poskytuje maximální rychlost a spolehlivost připojení, díky čemuž je nehrozí nadměrné zpomalení webu. Pro dobrý hosting by toto měla být samozřejmost.
PHPProgramátorský jazyk využívaný k tvorbě webových stránek a aplikací. Neustále vznikají jeho nové verze, a proto je důležité, aby provozovatel hostingu pravidelně aktualizoval PHP na aktuální verzi. Nejhorší problém je, pokud je web naprogramován ve verzi PHP, která je nekompatibilní s verzí PHP na serveru.
Rapid SSL, Comodo SSL, Let’s EncryptCertifikáty HTTPS.
Virtuální (privátní) server (VPS)Jednotka která byla založena v rámci skutečného serveru. Její obsah je naprosto oddělený od ostatních souborů na serveru (má nainstalovaný vlastní operační systém, oddělená data apod.). Server se tváří jako samostatný fyzický stroj. Používá se na náročnější projekty.
Zálohované uložištěUložiště, jehož obsah je pravidelně ukládán na externích serverech. V případě výpadku z nich může být web během krátké chvíle obnoven. V případě FreshCloudu jsou tyto servery v České republice i v zahraničí.

 

Malá akce závěrem

Líbí se vám náš FreshCloud a chtěli byste jej využít i pro sebe? Máme pro vás slevu 30 % na první rok. Stačí do 30. června 2017 zaslat poptávku na webu nebo napsat na e-mail bily@freshservices.cz. Pomůžeme vám s výběrem optimálního hostingového řešení pro vás projekt.
 
 

Radim Bílý

Radim Bílý

Ve Freshi je od roku 2015 a má na starosti obchodní oddělení Freshe. Také jeho zásluhou je navázání spolupráce s klienty jako TM Toys, Hospodářská komora, Corinthia Hotels a mnoha desítkami rodinných společností a start-upů. Na blogu nejčastěji píše o marketingové strategii a e-commerce, které jsou jeho největší hobby.

Přihlaste se k odběru novinek

  „Od nádeničiny po marketingové strategie“ – rozhovor s veteránem freshího obchodu Radimem

  V rámci našeho desetiletého výročí jsme si dnes pozvali na rozhovor služebně nejstaršího aktivního člena našeho […]

  Číst více

  Web je středem vašeho marketingu. Ukážeme vám pár triků, jak z něj vytěžit maximum

  Chce-li firma získat na internetu konkurenční výhodu, perfektní firemní web je základ. To není jen fráze. […]

  Číst více

  Ideální věrnostní program? Zákazníka nadchne a vám vydělá

  Věrnost je cennou hodnotou nejen v mezilidských vztazích, ale také v podnikání. Jako každý jiný vztah nevznikne […]

  Číst více