Je headless vývoj budoucnost, nebo slepá větev? Jak kdy
Jedna z technologií, která bude určitě řazena mezi trendy roku 2021, je tzv. headless (neboli česky bezhlavičkový) vývoj. Toto označení nemá nic společného s HTML elementem <head>, nýbrž se jedná o technologii, kdy je obsah spravován nezávisle na konkrétní platformě (web, mobilní aplikace). To v praxi znamená možnost spravovat pro všechny tyto platformy obsah na jednom místě. Tím lze u opravdu komplexních systémů dosáhnout významné úspory času a peněz.
Jak headless vývoj funguje?
Stejně jako klasické webovky mají i headless aplikace svůj redakční systém (nejčastěji se používají systémy Storyblok, Contentful a Prismic). Ten je jádrem celé technologie, neboť je v něm spravován obsah pro všechny platformy. Výstupem redakčního systému je API, kterou si následně zapojené platformy zpracovávají. Skvěle to popisuje následující schéma.
Jaké to má výhody a nevýhody?
Ani headless CMS nemá jen pozitiva, ale i některá negativa. Ta plynou především z komplexnosti a novosti technologie.
Výhody headless CMS
|
Nevýhody headless CMS
|
Kdy po headless CMS šáhnout a kdy raději ne?
Velmi jednoduše řečeno se headless CMS hodí pouze pro velké projekty, kdy se počítá s využitím vícero platforem. U těch menších se jedná lidově řečeno o “kanón na vrabce”. Pokud s nimi budete vyvíjet pouze aplikaci pro jednu platformu, vývoj a údržba budou téměř vždy složitější, a tím pádem dražší, než v případě specializovaného redakčního systému. Proto ani ve Freshi, kde se zaměřujeme výhradně na webové stránky a aplikace, neuvažujeme o přechodu na headless vývoj.
Pokud však chystáte projekt, který má velké ambice na vícero platformách, můžeme headless vývoj jednoznačně doporučit.
Radim Bílý
-
15. 3. 2016Digitální agentura fresh hledá posilu do týmu na pozici programátora. Možnost jako part-time...
-
19. 3. 2015
Pokročilý vývoj a testování aplikací
Protože poslední dobou hodně řešíme správný návrh aplikace, rozhodl jsem... -
22. 9. 2014
Konference Brno PHP 2014
V sobotu 20. 9. proběhla v Brně mazinárodní konference věnující...